Sylwia Chutnik: budujemy dom dla nieletnich mam, laboratorium dorosłego życia

Dzięki akcji “Czytamy dla mamy” powstać ma dom dla nieletnich mam, wychowanek m.in. poprawczaków czy domów dziecka. A kiedy dom ten powstanie, dziewczyny nie będą musiały być rozdzielane ze swoimi dziećmi. “To ma być dla nich laboratorium dorosłego życia” - mówi w rozmowie z portalem Mamywsparcie.pl zaangażowana w akcję pisarka Sylwia Chutnik.
Samotne macierzyństwo

Matek, które samodzielnie stawiają czoła wychowaniu dzieci jest coraz więcej.  Dla części kobiet samotne macierzyństwo to świadomy wymiar, dla innych jest następstwem nieplanowanej ciąży, jeszcze inne stają się matkami samotnie wychowującymi dzieci w następstwie rozpadu związku z ojcem dzieci. Liczba rodzin, w których wychowaniem i opieką nad dziećmi zajmuje się tylko jeden rodzic z roku na rok wzrasta - jak podaje GUS w 2011 roku wynosił 24% wszystkich rodzin. Zdecydowaną większość (89%) samodzielnie wychowujących dzieci rodziców stanowią matki.
Depresja poporodowa - objawy

Powszechna znajomość objawów depresji jest kluczowa, gdyż szybka i odpowiednia pomoc może zaoszczędzić młodym matkom wielu tygodni cierpienia. Organizm i psychika kobiety potrzebuje czasu i wsparcia, by przystosować się do zmian następujących po porodzie. W tym czasie mogą pojawić się różnego rodzaju trudności, jedną z nich jest depresja poporodowa.
Smutek poporodowy - objawy

Smutek poporodowy dotyczy nawet 80% kobiet. Jest naturalną reakcją organizmy kobiety i zwykle mija samoistnie w ciagu 3-5 tygodni, przy wsparciu naturalnego otoczenia mamy. Warto rozumieć jego przyczyny oraz znać objawy, aby umieć odróżnić go od depresji poporodowej.
Gdy tracimy to, co najcenniejsze - poronienie i strata dziecka

Strata dziecka w okresie ciąży jest traumatycznym przeżyciem dla rodziców, zwłaszcza dla matki. Silna reakcja emocjonalna wywołuje  duży stres i powoduje, że kobieta często nie dopytuje personelu medycznego o swoje prawa i nie wie, jakie prawa jej przysługują. Zachęcamy do zapoznania się z prawami, jakie mają rodzice po poronieniu.
Zaburzenia lękowe uogólnione w okresie poporodowym

Ocenia się, że około 10% kobiet po porodzie odczuwa silny niepokój i lęk związany z nową sytuacją, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Często ten lęk współwystępuje z depresją poporodową, ale może też pojawiać się u kobiet, które nie mają symptomów depresji.