Seks po porodzie

seks po porodzie.jpg

Macierzyństwo ma znaczący wpływ na seksualność kobiety, zarówno jeśli chodzi o aspekt biologiczny jak i psychologiczny. W czasie porodu dochodzi do wielu zmian w ciele kobiety: w obrębie narządu rodnego i mięśni dna miednicy. Mogą one wpływać na jakość współżycia po urodzeniu dziecka. Jeśli chodzi o aspekt psychologiczny, to dotyczy on głównie jakości relacji z partnerem. Przed kobietą i jej partnerem stoi wyzwanie przystosowania się do wielu zaistniałych zmian. Podczas pierwszego roku po porodzie, problemy ze współżyciem zgłasza 26 – 46 % kobiet.

Poród naturalny i cesarskie cięcie a seks po porodzie

Istnieje wiele dyskusji wokół wpływu metody ukończenia ciąży na późniejszą satysfakcję ze stosunku odczuwaną przez kobietę. Wydaje się jednak, że nie ma metod dających stuprocentową pewność, że owa satysfakcja nie spadnie. Poród siłami natury wiąże się z ryzykiem trwałego rozejścia się ścian pochwy, co zmniejsza intensywność doznań podczas stosunku. Często stosowane podczas porodu siłami natury nacięcie krocza może prowadzić do późniejszych dolegliwości bólowych podczas stosunku (dyspareunia). Także poród przez cesarskie cięcie może spowodować bolesność w trakcie współżycia – w okolicach, które były operowane. W tego typu przypadkach warto zastanowić się nad doborem odpowiednich pozycji seksualnych, a w ostateczności rozważyć także plastykę pochwy.

Inną konsekwencją porodu siłami natury może być wysiłkowe nietrzymanie moczu, związane z uszkodzeniem mięśni. Kobiety dotknięte tą przypadłością mogą czuć się nieatrakcyjne, obawiać się „wypadku” podczas stosunku i wręcz unikać współżycia. W tym przypadku bardzo skuteczny jest zabieg operacyjny likwidujący tą przykra dolegliwość.

Karmienie piersią a seks

W okresie karmienia występują zmiany hormonalne, które są w tej sytuacji zupełnie naturalne. Podnosi się poziom prolaktyny, a spada estrogenów. Estrogeny są odpowiedzialne za kobiecy popęd seksualny i reakcje fizjologiczne podczas stosunku (lubrykację). Ochota na współżycie w okresie karmienia może być znacznie mniejsza z powodów czysto fizjologicznych, co mogą potwierdzić badania krwi. Jednak jeśli okres karmienia się skończył, czas mija a ochota na seks nadal nie wraca, można zacząć się niepokoić. Być może przyczyna leży gdzie indziej, np. w emocjach młodej matki.

Psychologiczne aspekty życia seksualnego kobiet po porodzie

Emocje

Poza wyżej wymienionymi fizjologicznymi uwarunkowaniami problemów ze współżyciem istnieje wiele psychologicznych uwarunkowań satysfakcjonującego współżycia po porodzie. Należy wziąć pod uwagę depresję poporodową oraz mieszczący się w normie smutek po urodzeniu dziecka czyli baby blues. W stanie głębokiego smutku, niepokoju związanego z podjęciem nowej roli, poczuciu przytłoczenia i bezradności ciężko jest mieć ochotę na łóżkowe igraszki.

Ciało

Zdarza się także, że kobieta nie akceptuje zmian w swoim ciele, jakie niesie ze sobą ciąża: zmiany wagi, rozstępów, zmniejszenia jędrności piersi. To na ile kobieta odnajdzie się w nowej sytuacji i w „nowym” ciele w dużym stopniu zależy od jej samoakceptacji oraz od reakcji partnera. Czy okazuje jej on, że nadal jest dla niego piękna i atrakcyjna – teraz jako matka jego dziecka czy też przeciwnie – ponagla ją żeby wzięła się za dietę i ćwiczenia. Może warto zadbać o odpowiednią dawkę komplementów, a także okoliczności pozwalające kobiecie poczuć się swobodniej, np. noc przy świecach lub innego rodzaju przyćmionym świetle, zapewnienie dziecku opieki na czas romantycznego wieczoru.

Zmęczenie

Kolejną ważną kwestią jest to, na ile matka czuje się przemęczona opieką nad dzieckiem. Na ile partner wspiera ją w tym zadaniu. Jeśli kobieta jest chronicznie przemęczona, niewyspana i czuje że cała opieka nad potomkiem leży w jej rękach raczej nie będzie tryskać seksualną energią. Wiele kobiet jest tak bardzo pochłoniętych pielęgnacją i wychowywaniem dziecka, że seks staje się dla nich kwestią drugorzędną. Może to powodować konflikty w związku, partner może czuć się zaniedbany i odrzucony, zwłaszcza jeśli bardzo ceni sobie sferę seksualną w związku.

Trauma po porodzie

Czasami już sama decyzja o podjęciu współżycia po porodzie wiąże się z dużym lękiem. Bolesny poród może stać się wielką traumą dla kobiety, która potem zacznie bać się, że zbliżenie seksualne także będzie wiązało się z bólem, albo że jej ciało zmieniło się podczas porodu i że seks już nie będzie przyjemny. Zdarza się także lęk i niechęć przed kolejną ciążą. W takich wypadkach warto wrócić do fazy pieszczot i na nich poprzestać na jakiś czas, robić małe kroki w kierunku pełnego stosunku.

Problemy seksualne po porodzie – jak sobie pomóc?

Jeśli chodzi o psychologiczne przyczyny trudności ze współżyciem, pomóc może konsultacja ze specjalista: z psychologiem-seksuologiem lub psychoterapeutą. Warto zadać sobie pytania: Jak ważny był dla mnie seks przed ciążą? A może ciążę poprzedzały długie starania i seks kojarzy się z przymusem? Jeśli funkcja seksu była dla kobiety przede wszystkim prokreacyjna, to po urodzeniu dziecka może nie mieć już motywacji do jego uprawiania. Ma to jednak wówczas wpływ na relację, ponieważ jest jeszcze druga strona i jej potrzeby. Na pewno pomocne będą szczere rozmowy i wzajemne kompromisy.

A co z seksem podczas ciąży? Jeśli nie ma przeciwwskazań, jak najbardziej można go uprawiać. Kobiety, w związku ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi podczas ciąży, mają największą ochotę na seks w drugim trymestrze. Są też panie, które podczas ciąży są zaabsorbowane przede wszystkim przygotowaniami do przyjścia na świat potomka. Nie ma tym nic nienormalnego, ale pamiętajmy, że im dłuższa przerwa we współżyciu, tym trudniej może być do niego wrócić.

Standardowy czas, w którym nie powinno się podejmować współżycia po porodzie to czas połogu czyli 6 tygodni. Badania wskazują na to, że część kobiet decyduje się na seks wcześniej, a część później niż te 6 tygodni. Wiele trudności we współżyciu ustępuje w ciągu 2 lat od porodu. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, dla których seks był bardzo ważną sferą związku przed ciążą. Wiele kobiet twierdzi, że dopiero po porodzie odkryły prawdziwa intensywność doświadczanych orgazmów, więc absolutnie nie jest powiedziane, że po porodzie seks straci na jakości.  

Olga Kozyra