Kobieta w ciąży i psychoterapia

psychoterapia w ciazy.jpg

Bycie w ciąży od samego początku niesie ze sobą wiele zmian i jeszcze więcej… zapowiedzi zmian. Nic dziwnego, że dla wielu kobiet to bardzo złożone emocjonalnie doświadczenie. Dla części z nich to także czas cierpienia i moment, gdy ożywają trudne dla nich emocjonalnie tematy: trudności w relacjach rodzinnych, w relacji z partnerem, wcześniejsze traumatyczne przeżycia, problemy z akceptacją zachodzących i przyszłych zmian. To bardzo dobry moment na to, by skorzystać z psychoterapii i otrzymać pomoc, która pozwoli poradzić sobie z tymi przeżyciami. Serdecznie zapraszamy do lektury tekstu, w którym psychoterapeutka Anna Gierda dzieli się swoimi doświadczeniami w pracy z kobietami w ciąży.

 

W mojej praktyce psychoterapeutycznej najczęściej kobiety spodziewające się dziecka zaczynały swoją psychoterapię wcześniej, kiedy nie były w ciąży, a borykały się ze swoimi problemami. Planowanie ciąży, pierwsze jej miesiące, zmiany związane z pojawieniem się nowej istoty w życiu pacjentek zawsze były ważnym tematem pracy w kontakcie terapeutycznym. Istotnym wątkiem pracy było przeniesienie środka ciężkości uwagi pacjentki z niej samej na rozwijające się dziecko. W czasie ciąży silnie ożywały wątki relacji pacjentek z matką, tematy umiejętności i deficytów w budowaniu bliskości z drugim człowiekiem, tematyka odpowiedzialności i bezsilności, przyjmowania pomocy. Oczywiście, poza radością i poczuciem uczestniczenia w niezwykłym doświadczeniu macierzyństwa, pacjentki mówiły o lęku, obawach, niepokoju o to „jak to będzie?” Zazwyczaj tak planowałyśmy terapię by domknąć pracę przed ostatnim miesiącem ciąży, niektóre pacjentki kończyły wówczas terapię, niektóre umawiały się na spotkanie po porodzie, po dwu – trzech miesiącach.

Jeśli kobieta nie była w psychoterapii, może z niej skorzystać w ciąży czy pierwszych miesiącach po porodzie, jeśli czuje, że jej problemy stanowią źródło cierpienia, nie radzi sobie mimo wsparcia bliskich lub wobec braku wsparcia z ich strony. Czasem warto, by decyzję o podjęciu psychoterapii poprzedzała wizyta diagnostyczna u lekarza psychiatry, rozważenie zastosowania farmakoterapii.

Problemy, z którymi zgłaszają się kobiety w ciąży, na które warto być uczulonym i sięgnąć po pomoc psychoterapeuty to :

  • Zaburzenia nastroju, depresyjność, brak energii i radości życia
  • Lęk, niepokój, napady silnego lęku lub paniki
  • Problemy uzależnień (nikotyna, alkohol, narkotyki, napoje energetyzujące)
  • Ciąża po wcześniejszym poronieniu lub urodzeniu martwego dziecka
  • Rozterki związane z przyjęciem nowej roli w małżeństwie, związku - rola matki, zmiana w relacji partnerskiej , zmiana oczekiwań wobec partnera, wobec siebie, przewartościowanie celów i priorytetów w życiu
  • Obawy o odnalezienie się w nowej sytuacji zawodowej – przerwanie aktywności i rozwoju zawodowego, rezygnacja z pracy na czas porodu i urlopu rodzicielskiego, ograniczenia finansowe
  • Samotne macierzyństwo – dylematy, wybory, relacja z ojcem dziecka lub jej brak
  • Problemy z akceptacją zmian ciała, figury związanych z ciążą.

W tym szczególnym czasie będzie to psychoterapia głównie wspierająca, krótkoterminowa, prowadzona w wybranym przez pacjentkę nurcie terapeutycznym. Najprawdopodobniej będzie to terapia w gabinecie prywatnym, gdyż czas oczekiwania w ośrodkach NFZ może okazać się zbyt długi dla mamy.

Anna Gierda