"Utrzymać się na powierzchni” – czyli myśli, które pomagały w trudnych początkach

poczatki macierzynstwa porady

„Ten wpis to podsumowanie mądrości i "mądrości", które spisywałam sobie przez pierwsze dni i tygodnie po porodzie (zapewne do jakiegoś 4 tygodnia), żeby jakoś przemówić sobie do rozsądku, ogarnąć nadmiar przeżyć, utrzymać się na powierzchni, przetrwać.” – pisze jedna z mam. Sprawdźcie, czy Wasze rady dla samych siebie byłyby podobne.

1.    Nie musisz wciąż udowadniać sobie, że dasz radę sama.  JESTEŚ SILNA I DASZ RADĘ. Ale nie musisz. Korzystanie z pomocy to oznaka mądrości, wiary w siebie i swoją siłę. Oszczędzasz też energię na czas, kiedy będziesz musiała dawać sobie radę sama z kryzysami.

2.    Ufaj sobie i swojej intuicji – nie mądrym książkom, radom i internetowi. To nie jest łatwe, ale staraj się.

3.    Staraj się skupiać na tym, jak jest teraz, a nie martwić się, jak będzie w przyszłości.

4.    To, że dziecko płacze, denerwuje się, to znak że JEMU coś się dzieje, nie że z Tobą jest coś nie tak (np. jesteś złą matką). Jego emocje mówią o nim, nie o Tobie.

5.    Szukaj w sobie ukrytych głosów, zaczynających się od "powinnaś", "dobra matka powinna...". Nie zgadzaj się z nimi!

6.    Nie musisz być idealną matka - nie jesteś i nie będziesz. Popełniasz i popełnisz wiele błędów. Masz być ułomną, wystarczająco dobrą matką.

7.    Dbaj o siebie. Poświęcanie się, umartwianie i męczenie nie jest nikomu potrzebne.

8.    Gdy jesteś bez dziecka, nie myśl o nim za dużo. W szczególności nie zamartwiaj się.

9.    Świadomie zwracaj uwagę na dobre rzeczy, które się dzieją

10.  To nie jest tak, że każdy ruch z Twojej strony może wywołać daleko idące, negatywne skutki dla Twojego dziecka. Nie unikniesz błędów, ale maluch to przeżyje i nic strasznego mu się nie stanie. Czy na pewno chcesz wychować dziecka, którego rodzice będą przewrażliwieni na jego punkcie?

11.  Porównywanie się do innych Ci nie służy.

12.  Nie twórz katastroficznych wizji z pojedynczych wydarzeń.

13.  Ciesz się małymi przyjemnościami i sama je sobie twórz.

14.   Ciesz się tym, że masz dziecko. Ciesz się czasem, gdy jest małe. Chłoń te chwile całą sobą. Ten czas już nie wróci.