Depresja poporodowa - gdzie po pomoc?

depresja poporodowa pomoc.jpg

Brak ci energii, ciągle czujesz się smutna, ciężko czerpać ci radość z bycia ze swoim dzieckiem, a może w ogóle co raz rzadziej cieszy cię byciem matką? Zastanawiasz się czy to po prostu brak snu i zmęczenie czy może jesienna chandra? A może to pierwsze oznaki depresji poporodowej?

Depresja poporodowa – jak ją rozpoznać?

Nie musisz wiedzieć czy masz depresję. Możesz poczytać więcej o jej objawach (tutaj) lub wypełnić specjalny test (nazywa się Edynburska Skala Depresji Poporodowej), ale tak na prawdę dopiero lekarz psychiatra jest w stanie postawić taką diagnozę. Dlatego jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy, nie wahaj się i zgłosić się po nią do specjalisty.

W przypadku podejrzenia depresji najlepiej udać się do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Każdy z nich może zdecydować, że potrzebna jest też wizyta u drugiego specjalisty, np. psycholog pokieruje do psychiatry lub psychiatra zaleci wizytę u psychoterapeuty. Tylko psychiatra jest lekarzem i jedynie on może wystawić receptę na leki, jeśli okażą się niezbędne w przebiegu leczenia. (Niekiedy można spotkać specjalistę, który łączy dwa zawody czyli psychiatrę, który jest jednocześnie psychoterapeutą).

Depresja poporodowa – gdzie szukać pomocy?

Pamiętaj, że możesz o swoich niepokojach porozmawiać również z lekarzem rodzinnym, pediatrą Twojego dziecka, ginekologiem, położną czy pielęgniarka środowiskową. Taka rozmowa nie zastąpi wizyty u psychiatry czy psychologa ale może okazać się pomocna, a wspomniani profesjonaliści mogą dostarczyć Ci więcej informacji na temat przyczyn Twojego samopoczucia (np. dotyczących gospodarki hormonalnej po porodzie), zlecić dodatkowe badania (np. poziom hormonów tarczycy, morfologia) czy otoczyć dodatkowym wsparciem (np. więcej wizyt położnej). Każdy lekarz przyjmujący w ramach NFZ może wystawić ci też skierowanie do psychologa.

Z takim skierowaniem należy udać się do Poradni Zdrowia Psychicznego. Może to być samodzielna przychodnia lub ośrodek działający przy szpitalu psychiatrycznym. Możesz wybrać dowolną placówkę, nie obowiązuje rejonizacja. Tak jak w każdej innej przychodni zgłaszamy się ze skierowaniem do rejestracji. Jeśli w pierwszej kolejności chcesz spotkać się z psychiatrą, nie potrzebujesz skierowania. Poradnie Zdrowia Psychicznego świadczą swoje usługi nieodpłatnie, w ramach ubezpieczenia zdrowotnego prowadzona jest również psychoterapia.

W zależności od miejsca różny jest czas oczekiwania na pierwszą wizytę. Jeśli wyznaczony ci termin jest bardzo odległy i czujesz, że nie dasz sobie rady do tego czasu, warto powiedzieć o tym w rejestracji. Niekiedy lekarz psychiatra może podjąć decyzję o przyjęciu dodatkowego pacjenta.

Jeśli masz taką możliwość, możesz udać się do prywatnego gabinetu, gdzie czas oczekiwania na wizytę będzie krótszy, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami (pierwsza wizyta od 80 do ok 250 pln w zależności od miejsca i specjalisty).

Nieodpłatną pomoc psychologiczną w depresji poporodowej świadczą czasem również Punkty Interwencji Kryzysowej, Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne lub organizacje pozarządowe. Sprawdź czy te działające w Twojej okolicy mogą udzielić ci wsparcia. Część fundacji świadczy taką pomoc odpłatnie, ale na warunkach niekomercyjnych więc odpłatność może być niższa niż w prywatnym gabinecie.

W Warszawie całkowicie nieodpłatnie pomocy w przypadku depresji poporodowej lub ryzyka jej wystąpienia udziela Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Obowiązują zapisy, można się zgłosić osobiście lub telefonicznie ( ul. Walecznych 59, Tel. (22) 616 16 69).

Jeśli masz myśli samobójcze lub czujesz, że możesz zrobić krzywdę swojemu dziecku i nie masz szans na szybkie przyjęcie do specjalisty w ramach wyżej opisanych opcji, poproś lekarza rodzinnego o skierowanie do szpitala i zgłoś się z nim na szpitalny odział psychiatryczny. Tam uzyskasz natychmiastową pomoc w ramach hospitalizacji.

Magdalena Kosicka

Jeśli znasz miejsca w swojej okolicy gdzie można bezpłatnie skorzystać z pomocy w przypadku depresji poporodowej - napisz do nas i podziel się tą informacją z innymi. Dzięki Tobie więcej osób będzie miało szansę dostać wsparcie.