Grupy wsparcia dla matek

grupy wsparcia dla mam.jpg

Grupy to jedno z najcenniejszych źródeł pomocy dla kobiet po porodzie. Mamy często czują się osamotnione i pozbawione wystarczającego wsparcia. Przeżywają wiele, często sprzecznych, uczuć. Przychodzą im do głowy myśli podważające ich wartość jako mam, kompetencje, normalność. Wymiana doświadczeń z innymi mamami to znakomite lekarstwo na zagubienie, wątpliwości i osamotnienie w początkach macierzyństwa.

Gdzie szukać?

Najlepiej zacząć od poszukania swoich naturalnych grup wsparcia wśród innych matek. Mogą to być mamy mieszkające w sąsiedztwie, spotykane na placach zabaw, na zajęciach dla dzieci lub mam z dziećmi. Poznać je można również wokół podobnych zainteresowań, na przykład noszenia w chuście czy treningów z wózkiem. Warto zwrócić się też w tym okresie do znanych nam kobiet – matek. Jest spora szansa, że natrafimy wśród nich na osoby, z którymi kontakt będzie dla nas dobry. Dobrym pomysłem będzie też sprawdzenie, czy w okolicy jest klub mam. Kluby mam to miejsca stworzone z myślą o matkach małych dzieci oraz kobietach w ciąży. Organizowane są w nich spotkania, warsztaty, zajęcia lub po prostu udostępniana przestrzeń na swobodną zabawę dzieci. Oferta takich klubów jest często bezpłatna. W wielu miejscach można znaleźć zorganizowane odpłatne grupy wsparcia dla matek z dziećmi w podobnym wieku. Cykl spotkań prowadzi psycholog, inny specjalista lub doświadczona mama. Każde spotkanie poświęcone jest zwykle wybranemu tematowi, który staje się pretekstem do wymiany doświadczeń, myśli i uczuć między kobietami.

Czego szukać?

Dzięki grupom wsparcia możesz poczuć się mniej osamotniona w swoim doświadczeniu. Często matki dowiadują się na nich, że wiele kobiet myśli i czuje podobnie, boryka się z podobnymi problemami. Paradoksalnie, równocześnie mogą się dowiedzieć, że inne mamy myślą, czują i przeżywają inaczej – i że to również jest w porządku. Pomocne jest także wypowiadanie na głos tego, co się z nami dzieje. To, czego warto szukać (i co warto oferować) innym mamom, to akceptacja dla ich doświadczeń, wyborów i przeżyć, wzajemne zrozumienie oraz szczerość w mówieniu o sobie.

Czego unikać?

Kontaktów, w których na pierwszy plan wysuwają się rywalizacja, porównywanie się, wzajemne ocenianie. Jeśli spotkania z daną osobą wprawiają nas w gorszy nastrój i nie udaje się tego zmienić, lepiej poszukać innych relacji.